Zubní krčky

Jak poznat odhalené zubní krčky a jak je léčit?

Odhalené zubní krčky lze poznat jen pouhým pohledem do zrcadla, ale také při konzumaci studených nebo horkých nápojů a pokrmů. V takovém případě se totiž ohlásí ostrá a nepříjemná bolest, která nás upozorňuje že právě obnažené krčky zubů jsou naším problémem. Rozhodně v tom nejste sami, odhalené krčky zubů trápí velkou část populace.

Jak odhalené zubní krčky poznat, jak je léčit a dá se tento problém skutečně jednou pro vždy vyřešit?

Jak poznáme odhalené zubní krčky?

Zubní krček je část zubu, kde sklovina postupně přechází v cement, což je materiál kryjící kořen zubu. V podstatě lze tedy říct, že jsou to viditelné okraje našich zubů, které přiléhají k dásním.

Zdravé zuby vypadají tak, že k dásním těsně přiléhá sklovina a žádný cement nevystupuje ven. U odhalených zubních krčků ale dochází k ústupu dásně a tato citlivá oblast zubů zůstává odhalena, což vede k typickým potížím, jako je bolest nebo nadměrná citlivost.

Problémy se nejčastěji objeví u osob nad čtyřicet let, kdy zcela přirozeně vlivem stárnutí začíná docházet k úbytku tkáně, a tím se také obnažují části kořenů zubů. Poznáme to tak, že nám zuby připadají delší než dříve a u krčků jsou tmavěji zabarvené. Mezi typické průvodní jevy patří také zvýšená citlivost zubů, bolest nebo i krvácení dásní.

Proč odhalené krčky vznikají?

Kromě věku bývá na vině také špatná péče o zuby. Nejčastěji se krčky odhalují kvůli špatné technice čistění zubů a používání příliš tvrdého zubního kartáčku. Problémem bývá i nedostatečná zubní hygiena, které vede ke zvýšené tvorbě zubního plaku a kamene. V něm se hromadí bakterie, které dásně dráždí, a ty se pak před jejich působením stahují a odhalují zubní krčky.

Ne vždy je však vina na naší straně. Někdy mohou tvorbě odhalených zubních krčků napomáhat i genetické předpoklady. Mezi ně patří například nepříznivě uložený úpon uzdičky horního nebo dolního rtu, ale také krátká podjazyková uzdička.

Jak léčit odhalené zubní krčky?

Pokud máte podezření, že se vás toto onemocnění týká, je především klíčové co nejdříve navštívit vašeho zubního lékaře. Jen ten může skutečně odborně určit, zda se o tento problém jedná a jak se dá dále řešit. Dokáže také vyhodnotit závažnost vašeho stavu a doporučit vhodná opatření, která povedou ke zlepšení situace.

Obecně bohužel platí, že pokud se dásně již jednou posunuly, je velmi obtížné vrátit je zpět. Nicméně zcela jistě je možné je správnou péčí uzdravit a zastavit jejich ústup. Jak na to?

Prevence je základ

Bez preventivních opatření to skutečně nepůjde. O zuby je nutné pečovat denně a jen skutečně pravidelná a správná péče může nést kýžené výsledky.

  1. Důležitá je správná technika čištění zubů. Ideální je, pokud si ji nacvičíte s vaším dentálním hygienistou nebo se zubním lékařem. Platí, že je ideální čistit si zuby jemnými krouživými pohyby a při čištění vyvíjet na kartáček co nejmenší tlak.
  2. Kupujte si kartáček se správnou tvrdostí. Pokud si nevíte rady, vždy kupujte spíše měkčí kartáček. Pro správné čištění totiž není klíčové, jakým tlakem na zuby působíte, ale spíše jakou máte techniku.
  3. Zvolte raději jemnou zubní pastu bez abrazivních částic, které zbytečně dráždí dásně a narušují sklovinu. Dentální hygienista vám také může doporučit speciální pasty nebo gely, které příznivě působí na dásně a pomáhají je stahovat.
  4. Používejte mezizubní kartáček, který vám pomůže s kompletním vyčištěním prostoru mezi zuby, kde se snadno usazuje plak, zubní kámen a také bakterie.
  5. Dvakrát ročně absolvujte dentální hygienu a také preventivní prohlídku u vašeho zubního lékaře.

Laserové odstranění zubního kamene

Pokud jsou vaše zuby ve špatném stavu, vyplatí se zvážit možnost odstraňování zubního kamene laserovou technikou. Díky speciálnímu nástavci je možné přesně vyhledat a odstranit zubní kámen i bakterie. Tento zákrok nepoškozuje jiné zuby ani tkáň v blízkém okolí, ale má skvělé výsledky v prevenci ústupu dásní a odhalování zubních krčků.

Zastavení ústupu dásně

Další možností je podstoupit chirurgický zákrok, při kterém stomatochirurg přeruší silný tah horního nebo dolního rtu, který negativně ovlivňuje stabilitu zubů v lůžku a může způsobovat odhalení zubních krčků. Vhodnost a přiměřenost takového zákroku musí vždy posoudit váš zubní lékař.

Zaměřte se na stravu

Zdraví našich zubů ve značné míře ovlivňuje také strava. Vyplatí se proto omezit pití a konzumaci velmi sladkých nebo kyselých nápojů a pokrmů, které mohou na obnažených krčcích způsobovat eroze. Pokud už takové nápoje konzumujete, vypláchněte si poté alespoň řádně ústa vodou a po asi půl hodině si zuby také vyčistěte.

Hrozí i ztráta zubů

Odhalené zubní krčky není dobré brát na lehkou váhu. Budete-li problém ignorovat, dost možná si koledujete o potíže. Pokud dovolíte, aby se nemoc dále rozvíjela, nakonec to může vést i ke ztrátě zubů.

Obnažené zubní krčky mohou být postupně bolestivější a citlivější a také vás čekají další potíže včetně zvýšeného množství zubních kazů. Proto je skutečně nutné brát situaci vážně, a především problémům předcházet.

Nejúčinnější prevencí je návštěva dentální hygieny

Odhalené zubní krčky jsou především způsobeny nesprávnou technikou čištění, používáním tvrdého zubného kartáčku a nedostatečnou zubní hygienou. Tomu všemu lze snadno předcházet. Stačí dvakrát ročně navštívit dentální hygienu, kde vás odborník naučí jak o své zuby pečovat, a včas může podchytit všechny potíže včetně odhalených zubních krčků.