Zubní kaz

Co je zubní kaz, jak vzniká a kdy je nutné navštívit zubního lékaře

Zubní kaz patří k nejčastějším zubním problémům, se kterými se během života setkáváme. Dochází k němu tehdy, když se z nějakého důvodu naruší zubní sklovina. Kaz způsobují zejména kyseliny, které jsou produkovány bakteriemi v zubním plaku. Tyto kyseliny poškozují zub a vedou k bolesti, vzniku viditelného narušení a dalším potížím. Kromě klasického zubního kazu bývá častým problémem i mezizubní kaz, který se objevuje zejména u lidí zanedbávajících hygienu mezizubních prostor. Kazivost zubů je do jisté míry dána i geneticky, ale nejvíce můžeme zdraví našich zubů ovlivnit správnou péčí. Zjistěte, jaké jsou fáze kazivosti zubu a jaká je nejlepší prevence zubního kazu.

Co je zubní kaz a jak vypadá?

Kazy jsou trvale poškozené oblasti zubu, které se postupem času mohou vyvinout až do otevřených dírek, prohlubní nebo dalších viditelných poškození. Jsou způsobeny řadou faktorů, které zahrnují bakterie přítomné v ústech, častou konzumaci sladkých potravin, pití sladkých nápojů nebo nesprávnou a nedostatečnou zubní hygienu.

Zubní kazy patří k nejběžnějším zdravotním problémům. Zvláště časté jsou u dětí, ale rozhodně se nevyhýbají ani dospělým. Zubní kaz však mohou mít klidně i kojenci. Pokud se neléčí, postupně se zvětšuje a postupuje hlouběji do struktury zubu. Může způsobovat ostrou bolest, infekci, a dokonce i ztrátu zubu. Pouze pravidelné návštěvy u lékaře, poctivé a správné čištění a dodržování zásad správného stravování mohou kazům zabránit.

Fáze zubního kazu

Hlavní roli ve vzniku zubního kazu sehrává zubní plak. Jedná se o bezbarvý, lepkavý povlak, který pokrývá zuby. Je tvořen bakteriemi, zbytky jídla a slinami. Plak je nutné pravidelně odstraňovat pomocí správného a dostatečného čištění zubů. Pokud se tak neděje, plak se začne na zubech hromadit, což vede mimo jiné i k tomu, že postupem času tvrdne a přeměňuje se v zubní kámen. Ten ještě více láká bakterie, které se zde o to více množí, a je těžké jej ze zubů odstranit.

Obvykle hovoříme o pěti fázích zubního kazu. Pokud je zubní kaz zachycen včas, je ještě možné jej úspěšně léčit bez trvalého poškození zubu.

Fáze první: Demineralizace

Vnější vrstva zubu se skládá z velmi tvrdé tkáně, které se říká zubní sklovina. Jedná se o vůbec nejtvrdší materiál, který najdete v lidském těle, a z velké části je tvořen minerály. Když je však zub pravidelně vystavován působení bakterií z plaku, zubní sklovina začne minerály postupně ztrácet. Tento proces poznáte tak, že se na zubech začnou objevovat malé bílé skvrnky. Tyto oblasti se pak stávají velmi náchylné ke vzniku zubního kazu.

Fáze druhá: Narušení zubní skloviny

Pokud proces demineralizace pokračuje, sklovina se začne v tomto místě rozpadat a oblast zubu začne získávat lehce nahnědlý odstín. Postupem času se poškození zubní skloviny prohlubuje a tomuto stavu už můžeme říkat zubní kaz. Vyžaduje si ošetření u zubního lékaře, který kaz vyvrtá a opraví jej vhodnou výplní.

Fáze třetí: Zubní kaz v zubovině

Zubovina neboli dentin je ta část zubu, která se nachází mezi zubní sklovinou a zubní dření. Pokud zubní kaz pronikne až k dentinu, postupně roste i míra bolestivosti a postižený zub je už velmi nepříjemně cítit při každém doteku. Je to proto, že dentin také obsahuje kanálky, které vedou až k nervům zubu.

Fáze čtvrtá: Zubní kaz ve dřeni

Jako dřeň chápeme samotný střed zubu. Je tvořena živou tkání a buňkami, které se nazývají odborně odontoblasty. Tyto buňky mimo jiné vytvářejí zubovinu, která funguje jako spojující tkáň mezi zubní sklovinou a dření. Když je však zubní dřeň napadena bakteriemi, začne se zde tvořit hnis, který nenávratně ničí cévy a nervy uvnitř zubů. V takovém stadiu již pociťujeme neustávající bolest zubu a je nutné ošetření kořenových kanálků.

Fáze pátá: Absces

Poslední fází vzniku zubního kazu je absces. Jedná se v podstatě o váček naplněný hnisem, který se nachází přímo u kořene zubu. Je to také fáze zdaleka nejbolestivější. Dochází k ní tehdy, když infekce pronikne až ke špičce kořene zubu a v této chvíli již také hrozí nakažení přilehlých kostí, které může mít velmi vážné následky. Typický je otok dásní a jazyka a většinou je v této chvíli již zcela nezbytný chirurgický zákrok. V nezbytných případech je nutné nakažený zub zcela odstranit.

Prevence zubního kazu

Zubnímu kazu lze účinně předcházet. Je však nutné vědět, jak na to a preventivní opatření skutečně dodržovat pravidelně. Největším rizikem pro vznik zubního kazu jsou potraviny bohaté na sacharidy. Jejich částečky ulpívají na zubech, kde se jimi živí bakterie, které následně produkují agresivní kyseliny. Právě ty jsou na vině prvotní demineralizace a poškození zubní skloviny a následnému rozvoji zubního kazu.

Takto se dá poškození zubu předcházet:

  • Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně pastou, která obsahuje fluor. V ideální případě byste si měli zuby čistit po každém jídle, zvláště pak tehdy, než jdete spát.
  • Při čištění nezanedbávejte prostor mezi zuby a čistěte jej denně zubní nití nebo mezizubními kartáčky.
  • Denně si ústa vyplachujte vhodnou ústní vodou s obsahem fluoru. Tyto ústní vody jsou antiseptické a zabraňují množení bakterií.
  • Jezte vyváženou a výživnou stravu. Vyhněte se nadbytku sacharidů, zejména pak cukrů v nápojích a potravinách.
  • Pijte čistou vodu. Dostatečná hydratace podporuje produkci slin, které vyživují zubní sklovinu a čistí ústní dutinu.
  • Poraďte se svým lékařem o možnostech, jak posílit vaše zuby, například pomocí speciálních doplňků stravy s obsahem fluoru.
  • Pravidelně (dvakrát do roka) navštěvujte svého zubního lékaře a nechte si zuby preventivně vyšetřit.

Kdy navštívit zubního lékaře?

Pokud se zubní kaz nachází v raných fázích, lze jej snadno přehlédnout. Proto je nezbytné pravidelně navštěvovat svého zubního lékaře, který dokáže odhalit už počáteční problémy a efektivně je vyřešit. Může vám také poradit, jak o zuby správně pečovat, aby se podobné problémy v budoucnu neopakovaly. Vždy navštivte svého zubaře, pokud trpíte zvýšenou citlivost zubů, máte otok zubu nebo dásní, zub vás bolí na skus apod. Domácí léčba zubního kazu není možná. Můžete si zuby akorát více poškodit nebo umožnit kazu dále postupovat a nadělat více škody. Proto lékaře navštivte hned, jak začnete pozorovat první příznaky.