Ústní voda

Jak správně používat ústní vodu?

Ústní voda je tekutina, která se využívá k výplachu úst zejména po čištění zubů, ale také kdykoliv během dne. Jedná se o jeden z prostředků, které se používají pří péči o zdraví vašich zubů. Obvykle obsahuje dezinfekční a protizánětlivé ingredience, které si dokážou poradit i s těmi nejmenšími bakteriemi a dokážou snadno vyčistit mezizubní prostory nebo jazyk. Mnoho lidí ji využívá jako poslední krok po vyčištění zubů, jiní ji zase používají k osvěžení dechu během dne. Jak se ústní voda používá? Proč je důležité je používat a jak dlouho? Zjistěte také, jaké jsou nejlepší ústní vody na trhu.

Ústní voda nenahrazuje čištění zubů

Je třeba jednoznačně říct, že ústní voda nedokáže v žádném případě nahradit pravidelné čištění zubů pomocí klasického kartáčku, mezizubního kartáčku a dentální nitě. Vždy slouží pouze jako doplněk ústní hygieny, který sice není zcela nezbytný, ale rozhodně dokáže při správném používání hodně pomoci. Obsahuje posilující a čisticí složky, které ústní dutinu dezinfikují a pomáhají pečovat o zuby a dásně.

Jak se ústní voda používá?

Na obalu každé ústní vody je uveden postup pro správné použití, ale obvykle jsou instrukce velmi podobné. Pokud chcete, aby měla ústní voda kýžený efekt, je třeba dodržovat následující:

  1. Nejprve si vyčistěte zuby. Ústní hygienu začněte tím, že si správně vyčistíte zuby. Nezapomeňte také na použití mezizubního kartáčku nebo dentální nitě. Pokud vaše zubní pasta obsahuje fluorid, vyplatí se po čištění zubů několik minut počkat, než si ústa vypláchnete ústní vodou. Je to proto, že její složky mohou narušovat působení fluoridu.
  2. Jaké množství ústní vody použít? Ideální dávku odměříte tak, že ústní vodu nalijete do uzávěru, který je součástí obalu ústní vody. Jde obvykle o malý hlt, kterým můžete pohodlně propláchnout ústa.
  3. Nechte působit. Odměřené množství si nalijte do úst a jemně jím vypláchněte ústa. Dejte si pozor, abyste ústní vodu nespolkli. Nechtě ji v ústech působit asi 30 vteřin. Během této doby můžete tekutinu v ústech různě přelévat, případně i kloktat. Je normální, že vás během použití mohou pálit ústa. Pokud je tento pocit skutečně nepříjemný, zvolte příště jemnější příchuť, například ústní vodu pro citlivé zuby.
  4. Vyplivněte. Ústní vodu vyplivněte do umyvadla. Ústa si již nevyplachujte vodou.

Kdy se ústní voda používá?

Někteří lidí používají ústní vodu jako pravidelnou součást jejich ústní hygieny. To znamená, že ji používají dvakrát denně vždy po čištění zubů, jak bylo popsáno výše. To však není jediné využití. Bez potíží je možné ústní vodu využívat i kdykoliv během dne jako prostředek k osvěžení dechu nebo vypláchnutí úst po jídle. Je však nezbytné pamatovat na to, že samotná ústní voda nedokáže zabránit vzniku zubního kazu, ani nedokáže zuby dostatečně vyčistit. Rozhodně tedy nemůže být jediným prostředkem, který během ústní hygieny používáte.

Jak ústní voda funguje a co by měla obsahovat?

Ústní vody obvykle obsahují kombinaci antibakteriálně působících látek a fluoridy, dále různá ochucovadla a látky, které navozují pocit svěžího dechu. Typickou součástí bývá i alkohol, právě díky svým dezinfekčním účinkům.

Určitě je ale třeba být při výběru ústní vody obezřetní. Ne každá nabízí skutečně efektivní složení, které vám při péči o zuby bude prospěšné. Je prokázané, že z dlouhodobého hlediska jsou klíčové zejména tři látky:

  • chlorhexidin diglukonát
  • směs éterických olejů známá jako pod firemním názvem Listerine
  • kombinace organických a anorganických sloučenin fluoru a cínu.

Pokud ústní voda tyto látky neobsahuje, půjde spíše jen o osvěžovač dechu než o skutečný přípravek, který vám v ústní hygieně může pomoci. Aby se výsledky používání dostavily, je vhodné používat ústní vodu pravidelně každý den, a to alespoň po dobu jednoho měsíce.

Jaké jsou druhy ústních vod?

Ústní vody pro každodenní použití

Jestliže chcete ústní vodu, kterou lze používat denně a úplně vám stačí něco, co vám pomůže osvěžit dech, pak vybírejte mezi těmito ústními vodami. Tyto ústní vody jsou také bez problémů vhodné pro dlouhodobé používání a pro zuby a dásně nepředstavují žádnou zátěž.

Ústní vody bez alkoholu

Ústní vody bez alkoholu pomohou s dlouhodobým osvěžení dechu. Mohou být vhodné i pro děti a ideální jsou zejména pro citlivější jedince, kterým vysušující účinky alkoholu nedělají dobře.

Ústní vody s chlorhexidinem

Jedná se o vůbec nejpoužívanější antibakteriální látku v oblasti péče o ústa. Pomáhá udržet čistá ústa, přispívá také ke stahování dásní, a může být tedy nejlepší volbou pro ty, kdo bojují s krvácením dásní. Tato látka má ale zároveň některé vedlejší účinky, které je třeba vzít v potaz. Mezi ně patří možný vznik pigmentových skvrn nebo necitlivost na chutě. Vyhnout by se jim měly také děti, těhotné a kojící ženy nebo lidé s přecitlivělostí na tuto skupinu látek.

Bylinné ústní vody

Přírodní péče o zuby a dásně je velmi oblíbená. Bylinky mohou pomáhat zejména s péčí o dásně, přispívají k jejich zpevnění a zmírnění problémů s krvácením dásní. Dají se využívat dlouhodobě a zcela bezpečně, ale jejich účinnost bývá obvykle nižší.

Jaké jsou nejlepší ústní vody?

  • Listerine Total Care Teeth Protection. Tato ústní voda obsahuje alkohol a antibakteriální složky, které účinně pomáhají pečovat o zuby a dásně a navozuje pocit dokonale vyčištěné ústní dutiny a svěžího dechu. Obsahuje také fluoridy a používá se dvakrát denně vždy po čištění zubů.
  • GUM Paroex ústní voda (CHX 0.06%). Tato ústní voda neobsahuje alkohol, ale má účinnou složku chlorhexidin. Je tedy ideální zejména pro uživatele s potížemi s krvácením dásní. Mohou ji používat děti od 12 let a dá se užívat také dlouhodobě.
  • Herbadent Original bylinná ústní voda. Obsahuje výtažky ze sedmi bylin a je ideální pro dlouhodobou citlivou péči o váš chrup a dásně. Neobsahuje fluoridy a je zaměřená na kvalitní a přírodní péči o vaše zuby.

Co vám zajistí zdravé zuby i dásně?

Klíčová je každodenní péče o dutinu ústní, která zahrnuje klasické čištění pomocí vhodně zvoleného kartáčku a denní používání mezizubních kartáčků nebo dentální niti. Péči vám pomůže vylepšit také správně zvolené ústní voda. Nezapomínejte na pravidelné návštěvy vašeho zubního lékaře. Alespoň jednou za půl roku byste měli absolvovat také návštěvu dentální hygieny. Jen tak je možné včas podchytit možné problémy a započít s řešením dříve, než bude pozdě.