Co znamenají bílé, hnědé nebo černé skvrny na zubech?

Zabarvení zubů nebo skvrny na zubech jsou častým problémem. Pigmentové skvrny na zubech vznikají z mnoha důvodů. Jedním z nejčastějších je konzumace určitých potravin, jejichž barvivo ulpívá na sklovině a vytváří na ní nehezké skvrny. Takové nežádoucí pigmentace se však většinou dá zbavit – pokud tedy víte, jak na to. Zjistěte, co skvrny na zubech způsobuje a co znamenají například bílé skvrny na zubech nebo hnědé skvrny.

Proč skvrny vznikají?

Důvodů může být mnoho. Asi nejčastěji lidé řeší vnější příčinu, což bývá většinou konzumace některých druhů potravin (víno, káva, čaj), ale problém se může skrývat i jinde. Nezřídka může být na vině užívání určitých druhů léčiv, vznik zubního kazu, nadbytek fluoridu nebo jednoduše genetika.

S věkem je také patrné, že na zubech probíhají určité změny související se stárnutím a jedním z projevů stárnoucích zubů mohou být právě i skvrny na zubech. Jak tedy poznat, kde se skrývá příčina vašich potíží? Nejsnadněji podle barvy skvrn na zubech. Mohou být bílé, žluté či hnědé až černé, a právě podle barvy můžete poznat, jaký problém vás trápí a jaké existuje řešení.

Bílé skvrny na zubech

Lidé si často během běžného čistění zubů všimnou, že na svých zubech pozorují nenápadné bílé skvrnky. Obvykle nebývají patrné na první pohled, ale rozhodně je to něco, co není v pořádku. Právě tyto bílé skvrny jsou většinou následek tzv. demineralizace. Jedná se o počáteční fázi vznikajícího zubního kazu, kdy dochází k odvápnění zubní skloviny. Takový stav by tedy měl být důrazným zdviženým prstem a rozhodně by vás měl přimět ke zvýšení své zubní hygieny.

Demineralizace totiž nejčastěji vzniká nedostatečnou zubní hygienou a pitím kyselých nápojů. Jestliže dosud není povrch skvrny nijak narušen, není potřeba tento stav nějak akutně řešit, ale doporučit lze použití zpevňující fluoridové zubní pasty. Jamile se však již vytvoří kazivá léze, tedy dutina, je potřeba tuto demineralizaci odvrtat v celém rozsahu a překrýt výplní, což zajistí pouze váš zubní lékař.

Hnědé skvrny na zubech

Pokud se jedná spíše o souvislý povlak nejčastěji v oblasti okolo dásní nebo mezer mezi zuby, může se jednat o silný nános zubního kamene. Tento nános nelze odstranit běžným čištěním a je třeba navštívit zubního lékaře nebo dentální hygienu, aby vám zubní kámen odborně odstranili. Existuje hned několik metod, běžná je metoda manuální nebo pomocí ultrazvuku.

Jestliže se jedná spíše o malé skvrnky různě po povrchu zubů, bude na vině pravděpodobně konzumace některých jídel či nápojů. Mezi časté viníky patří:

  • Tabák
  • nápoje jako cola, čaj, káva nebo víno
  • ovoce jako borůvky, ostružiny nebo granátové jablko

Je vhodné navštívit odborníka a poradit se s ním nejen o příčinách, ale také možnostech řešení tohoto problému.

Černé skvrny na zubech

Na zubech se mohou objevit i skvrny, které jsou černé a mohou vás skutečně vyděsit. Bohužel takto tmavé skvrny nikdy nejsou dobrým znamením. Může se jednat o zubní kaz v pokročilém stádiu. Je tedy třeba ihned navštívit zubního lékaře a problém s ním urgentně řešit. Je nutné kaz vyvrtat a zub vyčistit, aby se zánět neposunul hlouběji do zubu. Někdy však mohou být tyto skvrny způsobeny i pigmentem z jídla či pití.

Pigmentové skvrny

Jsou vůbec nejčastější příčinou zabarvení zubů. Může k nim docházet poměrně snadno, a to i přesto, že o své zuby pravidelně a správně pečujete. Sklovina totiž velmi snadno absorbuje pigmenty, se kterými se ústa a zuby denně setkávají při konzumaci stravy a nápojů. Právě tyto pigmenty mohou způsobit zašednutí zubů, ale i vznik jednotlivých skvrn. Mezi potraviny, které zuby mohou zabarvit, patří mimo jiné kečup, červená řepa, červená paprika, maliny, borůvky, mrkev či sójová omáčka. U nápojů je třeba si dávat pozor především na kávu, čaj, červené víno a džusy.

Proti pigmentaci se nabízejí různá řešení. Odborníci nicméně nedoporučují používat bělící prášky, ale radí nechat si zuby vyčistit šetrně a profesionálně. Platí, že bělit je možné pouze zdravé zuby, a vyhnout bychom se měli všem „lidovým“ receptům a metodám, které mohou zuby poškodit.

Jak skvrny odstranit?

Vůbec nejlepším řešením je pravidelná návštěva zubního lékaře a dentálního hygienisty dvakrát do roka. Odborníci mají k dispozici profesionální čisticí nástroje a znají šetrné metody, které vás skvrn na zubech zbaví snadno a rychle. Navíc mohou včas odhalit počínající vážný problém a předejít vzniku komplikovanějších potíží. Pod jejich dohledem si můžete zuby také snadno bělit doma pomocí na míru zhotovených nosičů z průhledné fólie, do nichž si pak sami aplikujete bělicí gel.