Jedlá soda

Čištění zubů jedlou sodou. Cesta k bílému úsměvu skrze přírodní metodu

Cesty k zářivě bílému a zdravému chrupu mohou být různé. Vždy ale zahrnují pravidelnou péči o zuby, což znamená především pečlivé a správné čištění zubů ráno i večer. Existuje mnoho možností, jak provádět čištění efektivně, ale málokdo ví, že jednou z nich je i čištění zubů jedlou sodou. Právě tento bílý prášek, který známe z kuchyně, je skvělou možností, jak péči o zuby usnadnit a ušetřit za nákup drahých zubních past. Jedlá soda na zuby čistí šetrně a pečuje o chrup podobně jako ty nejlepší přípravky na ústní hygienu. Zjistěte, jak provádět čištění zubů jedlou sodou nebo jak vybělit zuby sodou a jaká jsou případná rizika takového postupu.

Co je čištění zubů jedlou sodou?

Jedlá soda je bílý prášek rozpustný ve vodě. Běžně bývá součástí kypřicích prášků do pečiva a šumivých prášků do nápojů. V domácnosti najde využití nejen v kuchyni, ale třeba také při úklidu. Kromě toho jej můžete využít i k péči o zuby. Jeho výhodou je, že je velmi levný, snadno dostupný a šetrný. Má jemné abrazivní účinky, což znamená, že dokáže velmi efektivně odstraňovat ze zubů plak a také pomáhat zmírňovat zabarvení způsobené konzumací nápojů a jídel. Díky jedlé sodě tak budou vaše zuby nejen zdravé, ale také bílé.

Jak to funguje?

Jedlá soda má přirozené antibakteriální, ale také bělicí účinky. Kombinace jedlé sody, zubního kartáčku a jemných krouživých pohybů vám pomůže zuby efektivně čistit, ale také pečovat o jejich bílý vzhled. Kvůli konzumaci kávy, čaje, vína nebo třeba kvůli kouření vznikají na našich zubech pigmentové skvrny, které často nejdou běžnou pastou odstranit. Pokud se nám je nepodaří vyčistit, tvoří se na nich další nánosy bakterií i barviva a skvrny jsou stále výrazněji viditelné. Bělení zubů jedlou sodou je spolehlivým prostředkem, který nás nejen zbaví pigmentu, ale také nepříjemného zápachu z úst. Dokáže efektivně nahradit různé jiné prostředky i zákroky, které se provádí u zubaře nebo na dentální hygieně. Bělení zubů tak snadno zvládnete i doma.

Jak postupovat?

  • Nejjednodušším způsobem je smíchat jednu lžičku jedlé sody s trochou vody tak, aby se vytvořila konzistence běžné zubní pasty.
  • Tuto směs poté naberte na zubní kartáček a použijte stejným způsobem jako každou jinou zubní pastu.
  • Čistěte zuby asi dvě minuty a zkuste zuby i dásně jemně masírovat krouživými pohyby. Rozhodně nepoužívejte příliš velký tlak nebo zuby agresivně nedrhněte.
  • Po dvou minutách vyplivněte pastu z jedlé sody a důkladně si ústa vypláchněte dostatečným množstvím vody.
  • Pokud chcete dosáhnout výraznějšího bělícího efektu, je možné do směsi přidat také kapku peroxidu vodíku, který koupíte v lékárně. Ujistěte se, že během procedury pastu nepolykáte a opět si řádně vypláchněte po čištění ústa vodou.

Rizika bělení pomocí jedlé sody

Stejně jako podobné domácí metody, i tato skýtá jistá rizika. Nevhodná je zejména pro osoby, které mají vážnější potíže s chrupem, mají poškozenou zubní sklovinu nebo je trápí záněty dásní či paradontóza. Jak již bylo řečeno, soda je abrazivní, což může zuby také poškodit. Zejména pokud budete na kartáček moc tlačit a postupovat nešetrně, hrozí sedření skloviny nebo podráždění citlivé oblasti dásní. Častým používáním může dojít ke zvýšení citlivosti zubů, ale také se může po čase objevit nežádoucí optické žloutnutí zubů způsobené tenčením skloviny a prosvítáním žluté zuboviny. Pokud si nejste jisti, zda je tato metoda vhodná pro vás a pro vaše zuby, poraďte se s vaším zubařem nebo dentálním hygienistou.