Čisté a bílé zuby díky peroxidu vodíku. Seznamte se s výhodami i riziky této metody
Bělení zubů je stále populárnější. Není divu – bílé zuby jsou symbolem zdravého chrupu, ale také krásy a určitého sociálního statusu. Jak ale získat bílý chrup bezpečně a s co možná nejlepším výsledkem? Jednou z nejsnadnějších metod je čištění zubů peroxidem vodíku. I přesto, že může být používání produktů na bázi peroxidu vodíku nebo karbamidu peroxidu někdy nebezpečné a způsobit podráždění dásní i zubů, existují způsoby, jak to udělat šetrně a bezpečně. Poradíme vám, jak postupovat a na co si dát pozor, pokud chcete peroxid vodíku na zuby používat.
Jak bělení peroxidem funguje?
Při bělení zubů se peroxid vodíku používá poměrně běžně a je prakticky nezbytnou přísadou jakéhokoliv produktu, který se k bělení využívá. Ve stomatologii má zastoupení také ve formě karbamid peroxidu. Hlavním rozdílem mezi peroxidem vodíku a karbamid peroxidem je, že karbamid uvolňuje peroxid vodíku pouze za předpokladu, že přijde do kontaktu s vodou. Výsledek je ale velmi podobný a obě látky dokážou dosáhnout velmi hezkého bělícího efektu.
Jakmile se bělicí prostředek aplikuje na zuby, reagují kyslíkové molekuly s částečkami na povrchu zubů, rozbíjí jejich strukturu a zub se stává pohledově světlejší a bělejší. Koncentrace bělicích látek ve volně prodejných přípravcích se pohybuje maximálně okolo 10 %, zatímco zubní lékaři nebo dentální hygienisté mohou pracovat s produkty, kde je koncentrace peroxidu výrazně vyšší, klidně až 40 %. Je jasné, že efektivita a výdrž takového bělení je daleko vyšší, ale je třeba počítat i s tím, že vyšší koncentrace peroxidu může častěji vést k nežádoucím vedlejším účinkům. Vše ale závisí především na odbornosti provedení a následné péči o zuby. Pokud budou všechna pravidla a doporučení lékaře dodržena, není se třeba bát negativních následků.
Jaká jsou rizika bělení peroxidem?
V kontextu bělení s pomocí peroxidu je nutné zmínit i určitá rizika. Peroxid vodíku a karbamid peroxidu jsou velmi agresivní látky, se kterými je třeba nakládat opatrně. Předtím, než se do bělení pomocí peroxidu pustíte, je vhodné seznámit se s možnými riziky.
- Mezi běžné vedlejší účinky patří zvýšená citlivost zubů a dásní.
- Potíže mohou způsobovat i podrážděné dásně, které jsou pak náchylnější k poškození nebo zánětu.
- Může dojít k drobnému poškození zubní skloviny, které však nebývá pro zub nijak devastační a rozhodně nevede ke vzniku zubního kazu.
Pokud tyto vedlejší účinky používání peroxidu zaznamenáte, doporučuje se ihned bělení ukončit a kontaktovat vašeho zubního lékaře. Je také třeba vědět, co můžete od bělení peroxidem očekávat. Dokáže velmi efektivně zesvětlit pigmentové skvrny, ale pokud je vaším problémem tmavá zubovina nebo nějaké vnitřní poškození zubu, peroxid vám bohužel nepomůže. Před jakýmkoliv bělením je vhodné navštívit svého zubního lékaře a ujistit se, že vaše zuby jsou zdravé a že jim bělení neuškodí.
Jak na bělení peroxidem?
Existuje hned několik možností. Nejprve si představme ty, které můžete využít sami doma s pomocí přípravků, jež zakoupíte v drogerii nebo lékárně.
Bělení zubní pastou
Bělicí zubní pastu s obsahem peroxidu vodíku můžete zakoupit prakticky v jakékoliv drogerii nebo lékárně. Kupte takovou pastu, která obsahuje nejméně 3,5 % peroxidu vodíku a dále postupujte dle instrukcí na obalu. Bělení působí pouze povrchově, takže odstraňuje zejména skvrny způsobené pigmentem v jídle a nápojích. První výsledky je možné pozorovat do čtyř až šesti týdnů.
Využijte gelové nákusník
Opět je možné tyto přípravky volně zakoupit – zejména na e-shopech. Balení většinou obsahuje nákusníky, do kterých se aplikuje přiložený gel, jenž obsahuje peroxid vodíku, a po stanovenou dobu se tyto nákusníky vkládají do úst, aby látky mohly působit. Pamatujte ale, že tyto produkty jsou vyráběny v univerzálních velikostech a nebudou proto přesně sedět na vaše zuby. Bělení tedy nemusí být všude stejné a výsledek nebude tak uspokojivý. Při aplikaci se řiďte instrukcemi uvnitř balení a dávejte pozor v případě, že se objeví zvýšená citlivost zubů nebo jiné negativní reakce. V takovém případě přestaňte výrobek používat.
Zkuste bělicí náplasti
Bělicí náplasti jsou podobné nákusníkům, ale jsou mnohem pružnější a obvykle mívají ještě lepší výsledky. Výhodou je také to, že se přípravek nedotýká přímo vašich dásní, které mohou být právě na peroxid velmi citlivé. Náplasti kupujte podle toho, jak velkého vybělení chcete dosáhnout a také podle toho, jak citlivé máte zuby. Existuje mnoho různých produktů, které se liší svou účinností, rychlostí i šetrností.
Využijte ústní vodu s obsahem peroxidu
Vyplachování úst peroxidem vodíku dokáže účinně zesvětlit pigmentové skvrny a zabránit také jejich vzniku do budoucna. Použijte 2–3,5% peroxid vodíku, který je k dostání v každé lékárně. Jednu odměrku rozřeďte ve větší sklenici vody a směsí si vyplachujte ústa po dobu
30 až 60 sekund. Následně si ústa vypláchněte čistou vodou. V žádném případě směs nepolykejte.
Profesionální bělení
Kromě domácího bělení je vhodné zvážit také svěření svého chrupu do rukou skutečných specialistů. Profesionálního bělení zubů nabízejí zubaři i zubní hygienisté a jedná se sice o nákladnější řešení, ale o to je bezpečnější a spolehlivější. Odborníci používají přípravky na bázi peroxidu vodíku v součinnosti s laserem či světlem. Toto řešení je také jediným, které vám pomůže zbavit se skutečně výrazných skvrn. Pamatujte, že specialisté používají přípravky s koncentrací peroxidu vodíku 25–40 %, které jsou velmi účinné, ale volně je nekoupíte, neboť je pro jejich aplikaci nutné mít odborné znalosti a postupovat velmi obezřetně.