Černé zuby

Jak vznikají černé zuby, jak jim předcházet a efektivně je léčit

Konkrétní odstín našich zubů je z velké míry dán geneticky. Zdravé zuby jsou obvykle bílé s jemným žlutým nebo namodralým nádechem. Nezřídka se však stává, že lidé musí bojovat s nežádoucím černáním zubů, které působí nehezky nejen esteticky, ale může evokovat také špatnou hygienu nebo zanedbané čištění zubů.

Černé skvrny na zubech jsou nežádoucí a neměly by být ignorovány. Mohou mít řadu příčin i podle toho, kdy se objevují – černé zuby u dětí mají obvykle jiné důvody než podobné skvrny v dospělosti. Ať už tedy máte černé tečky na zubech, trápí vás nežádoucí zabarvení jednoho zubu nebo celého chrupu, vždy je dobré tento problém řešit s odborníkem. Zjistěte, proč se černé zuby objevují, co to znamená, jaká je prognóza na opětovné získání zářivě bílého chrupu a jak nežádoucí pigmentaci předcházet.

Černé zuby se mohou týkat i vás

Existuje mnoho důvodů, proč zuby nemají barvu, jakou bychom si představovali. Zuby obvykle mírně tmavnou po konzumaci některých potravin (káva, čaj, červené víno) a potíže s nehezkou barvou zubů mívají také kuřáci. Barva zubů se však může výrazně změnit také po úraze a odumření zubní dřeně či po nesprávném ošetření kořenových kanálků. Chybou může být také ošetření korunky tmavou výplní nebo na vině bývá zubní kaz. Ve většině z těchto případů se černých zubů nezbavíte úporným čištěním, ani použitím bělicích past, ale je nutné oslovit specialistu.

Co způsobuje černání zubů?

Zuby mohou ztmavnout ze dvou základní příčin. Může jít o vlivy vnější, tedy o působení činitelů, které způsobují opotřebení nebo narušení zubní skloviny. Druhou možností jsou vlivy vnitřní, kdy se typicky může jednat například o zánětlivé onemocnění nebo přirozeně tmavší dentin. Platí, že zuby obvykle nezčernají přes noc, ale jedná se o dlouhodobý proces tmavnutí, kterého si lze všimnout již v počátcích a je vhodné začít jej včas řešit. Mezi nejběžnější potíže patří:

  • Zubní kaz: Ten je způsoben bakteriemi, které postupně narušují sklovinu a vytvářejí v ní malé prasklinky nebo dírky. Tato místa jsou oslabená a mohou postupně získávat tmavou barvu.
  • Zubní plomby: Výplně a korunky, které obsahují amalgám mohou zuby snadno zabarvovat do nehezkého tmavého odstínu, který je patrný při jídle i mluvení.
  • Pigmentace: Konzumace vysoce pigmentovaného jídla a nápojů může vést ke vzniku tmavých skvrn. Mezi nejvíce rizikové patří kolové nápoje, káva nebo čaj.
  • Některé léky: Jistá léčiva, zejména pak tekuté přípravky na doplnění železa, mohou způsobovat nežádoucí pigmentaci chrupu.
  • Zubní kámen: Jedná se o zatvrdlý zubní plak, který se postupně usazuje na zubech a vytváří povlak, jenž nelze odstranit běžným čištěním zubů. Objevuje se zejména okolo linie dásní a v mezizubních prostorech. Může postupem času tmavnout a způsobovat nežádoucí zabarvení chrupu.
  • Tabák: Kouření nebo žvýkání tabáku prokazatelně způsobuje tmavnutí zubů.
  • Infekce: Černé zuby u dětí mohou být způsobeny prodělanou infekcí s vysokými horečkami. Zuby, které poté začnou růst, mohou být tímto ovlivněny a často mívají tmavou barvu.
  • Odumření zubu: U dospělých se může stát, že odumřelý zub změní svou barvu a získá nehezký tmavý nádech. Správnou a včasnou péčí se tomu ale dá zabránit, a proto by se neměly v žádném případě vynechávat pravidelné preventivní kontroly u zubaře.

Symptomy

Černání zubů je postupný proces, který může být zpočátku nenápadný. Nejprve se na zubech objevují malé hnědé nebo černé skvrny, které postupně tmavnou a zvětšují se. Potíže se zuby však může značit i tmavnutí zubu zespodu od linie dásní. V takovém případě je nejspíš poškozený kořenový systém a je nutné navštívit lékaře. Pigment se nejčastěji objevuje na těžko dostupných místech, zejména na vnitřní straně zubů, u dásní nebo v mezizubních prostorech. Proto je nutné věnovat se velmi pečlivě technice čištění, aby se v těchto místech zabránilo ukládání zubního plaku.

Léčba

Černé zuby nelze obvykle léčit v domácích podmínkách. Je nutné provést odbornou diagnostiku, aby bylo možné stanovit jejich příčinu a nalézt vhodné řešení. Proto se při těchto problémech vždy obraťte na vašeho zubaře, který může vaše zuby vyšetřit a doporučit léčbu. Pokud se jedná o kaz nebo zubní kámen, má zubař většinou prostředky, kterými lze problém řešit přímo v jeho ordinaci. Zubař může například odstranit rozsáhlé tmavé amalgámové výplně nebo odumřelou zubní dřeň. Jakýkoliv zbarvený materiál totiž zubem snadno prosvítá a tím ovlivňuje výsledný vzhled korunky zubu.

Někdy je nutné, aby šel pacient na rentgen nebo navštívil dentální chirurgii, pokud je příčina potíží komplikovanější. Jde-li například jen o nahromaděný pigment, je nejjednodušším řešením návštěva dentálního hygienisty, který zuby vhodně ošetří a navrhne způsob, jak se do budoucna vyhnout obdobným potížím.

Je možné zubům vrátit původní barvu?

Pokud lékař zasáhne včas, je obvykle možné zub zachránit a navrátit mu původní barvu. Vše ale záleží na rozsahu poškození a na zvoleném způsobu léčby. Pokud se například jedná o mrtvý zub, je možné dovnitř aplikovat speciální bělicí preparát. Povrchové poškození je možné částečně řešit profesionálním bělením zubů pomocí gelů. Možností je celá řada, a proto se nemusíte obávat, že by váš úsměv už nikdy neměl být zářivě bílý.

Prevence

Především je ale nutné zahrnout do své každodenní rutiny opatření, aby se v budoucnu podobná situace neopakovala. Mezi tato opatření patří:

  • Používání fluoridové zubní pasty a pravidelné čištění zubů alespoň dvakrát denně.
  • Používání zubní nitě a mezizubních kartáčků alespoň jednou denně.
  • Pravidelné návštěvy u zubaře a dentálního hygienisty.
  • Zdravá a pestrá strava s dostatkem ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků.
  • Sledování vlivů léků na váš zdravotní stav a případná konzultace s lékařem. Je nutné vyhnout se především těm, které způsobují chronickou suchost v ústech nebo poškozují zubní sklovinu.