Gély na zuby

Zubní gely pomohou na citlivé zuby i krvácení dásní a usnadní vaši ústní hygienu

Správná a dostatečná zubní hygiena zahrnuje mimo jiné i pravidelné čištění zubů. Většina z nás k tomu používá zubní kartáček a zubní pastu. Máme zažité, že je to nejlepší volba, ale ve skutečnosti to není tak úplně pravda. Daleko lepším prostředkem může být gel na zuby. Jedná se povětšinou o průhlednou vazkou hmotu, kterou využíváme namísto klasické pasty a má oproti ní řadu benefitů. Nejen že gel není zdaleka tolik abrazivní, ale může být také cíleně zaměřen na konkrétní dentální problémy. Pořídit si tak můžete gel na bělení zubů, znecitlivující gel na dásně nebo podobné produkty, které se zaměřují na řešení specifických potíží. Dnes zubní gel nabízí mnoho značek, které vyrábí přípravky na zubní hygienu – koupit tak můžete Opalescence gel nebo Elmex gel, ale také mnoho dalších. Vysvětlíme, proč je zubní gel lepší a efektivnější než zubní pasta a jak vám může pomoci.

Kdy se zubní gel používá?

Zubní gely patří mezi specifické pomůcky v oblasti ústní hygieny. Je jich celá řada a dále se dělí podle konkrétního určení. Jestliže vás trápí akutní potíže, vyplatí se volit gely pro lokální a krátkodobé použití. Naopak pokud jde o prevenci a předcházení některým nepříjemným problémům, je vhodné volit gely pro dlouhodobé používání. Gely se zaměřují na řešení řady obtíží. Mohou zmírňovat citlivosti zubů či krvácení dásní, ale také pomáhají zvlhčovat ústní dutinu. Jelikož jsou určeny na specifičtější potíže, pomáhají problém řešit daleko rychleji a efektivněji než obyčejné zubní pasty.

Zubní gel vs. Zubní pasta

Mnoho populárních značek zubních past obsahuje poměrně drsné abrazivní složky, které při dlouhém používání mohou vést k poškození zubní skloviny. Na čisticí efekt zubní pasty přitom nemají žádný vliv. Řada lidí nicméně mylně věří, že právě tyto abrazivní složky pomáhají udržovat jejich zuby čistější a zdravější, což je zásadní omyl. Ve skutečnosti hraje pasta při čištění zubů marginální roli a o efektivní zubní hygienu se stará hlavně kartáček a pohyby, které s ním provádíte. Abrazivní složky mohou zuby spíše poškodit nebo přispět k jejich větší citlivosti.

Proč zvolit zubní gel?

Pokud namísto past začnete používat zubní gel, můžete podpořit zdraví vaší zubní skloviny a zabránit jejímu poškození. Na rozdíl od zubní pasty vytváří zubní gel miliony malinkých bublinek, které daleko lépe pronikají i do těžko dostupných míst v dutině ústní a pomáhají je čistit. Kvalitní dentální gel tedy dovede odstraňovat plak a bakterie lépe a efektivněji než obyčejná zubní pasta. Ne všechny gely však mají srovnatelnou kvalitu. Je třeba pečlivě volit ty, které obsahují minimum abrazivní složek. O konkrétní volbě se můžete poradit například v lékárně, kde vám se správným výběrem pomohou.

Gely na citlivé zuby

Citlivost zubů je poměrně nepříjemným problémem, který může potkat téměř každého. Obvykle naše zuby bolestivě reagují na příliš teplé, studené nebo kyselé nápoje a pokrmy. Byť citlivost zubů nelze vždy zcela vyléčit, je možné ji velmi efektivně zmírňovat, a to třeba právě s pomocí zubních gelů na citlivé zuby. Vybírejte ty, které obsahují zejména přírodní složky, jako například extrakt z aloe vera, heřmánku, třapatky nebo kaštanu koňského. Obvykle se tyto zubní gely používají stejně jako klasické zubní pasty.

Gely na krvácení dásní

Krvácení dásní neboli parodontitida bývá zapříčiněna dlouhotrvajícím působením bakterií v zubním plaku. Vlivem toho jsou dásně podrážděné a zanícené, krvácí a následně mohou začít vypadávat i zuby. Proti tomu vám pomohou gely na krvácení dásní. Hledejte ty, které obsahuj aktivní látku Chlorhexidin (CHX), která svým spolehlivým antibakteriálním účinkem a vstřebáváním do zubní skloviny přispívá k výraznému snížení bakterií na povrchu dásní. Dalšími složkami nejčastěji bývají různé bylinky, které urychlují hojení a mají antiseptický účinek. Gely bývají určeny k léčbě lokalizovaných míst v ústní dutině. Mimo to bojují také se zubním plakem a poskytují úlevu od podrážděných dásní. Na postižené místo se aplikuje malé množství gelu a pomocí zubního kartáčku se jemně vmasíruje do tkáně.

Gely na zvlhčení dutiny ústní

Některé lidi může trápit nepříjemné sucho v ústech. Bývá příznakem nebo důsledkem celé řady onemocnění. Je to stav, kdy dochází ke snížené tvorbě slin. Na vině mohou být různé choroby, jako třeba cukrovka nebo autoimunitní onemocnění, ale také dehydratace či užívání některých léků. Ke zvlhčení vám mohou pomoci specializované ústní gely, které pomocí speciálního složení obohaceného o bylinky pomáhají regulovat suchost a cítit se lépe.