Halitóza – Jak se zbavit hnilobného zápachu z úst?

Špatný dech může být velmi nepříjemný a způsobovat trapné situace. Čas od času se s ním setká skutečně každý. Musíme s ním počítat, pokud si dopřejeme nějakou aromatickou potravinu nebo zanedbáme ústní hygienu. Pokud se však vyskytuje pravidelně a nepomáhají proti němu ani běžně dostupné prostředky, je na místě uvažovat o návštěvě lékaře. Může se jednat o trvalý zápach z úst, který se v medicíně označuje termínem halitóza. Jde o poměrně častý problém, který někdy může být příznakem vážného onemocnění. Jak hnilobný zápach z úst vzniká, jak se mu dá předcházet a jak halitózu léčit?

Trvalý zápach z úst

Halitóza je situace, kdy zápach nebo nepříjemná pachuť v ústech nezmizí ani po důkladném vyčištění ústní dutiny či po použití ústní vody a různých dalších pomocných prostředků zubní hygieny. V takovém případě se skutečně již nejedná o nějaký kosmetický problém, ale je třeba tento stav odborně vyšetřit a v případě potřeby také léčit. Naštěstí až v 85 % všech případů má špatný dech svůj původ v ústní dutině, takže je problém snadno řešitelný. Pokud máte obavy, konzultuje situaci se svým zubařem nebo dentálním hygienistou.

Příčiny špatného dechu

Zápach z úst není závislý na věku a může se objevit i u zcela zdravého člověka. Příčiny jsou velmi různorodé, ale mezi ty vůbec nejčastější patří nesprávná ústní hygiena. Výrazně menší množství případů je pak možné spojovat s jinými příčinami.

Špatná ústní hygiena

Zbytky jídla, které zůstávají v ústní dutině, představují ideální prostředí pro množení bakterií. Kombinace zápachu z rozkládajících se zbytků potravy a aktivity bakterií pak společně vytváří nepříjemný pach, který může cítit i naše okolí.

Jak se mu vyhnout? Jistou cestou je pravidelná a dostatečná ústní hygiena. Ta zahrnuje používání vhodného zubního kartáčku, správné techniky čištění a zapojení zubní nitě nebo mezizubního kartáčku. Správné čistění odstraní také zubní plak, který může přispívat k zápachu, ale také vést ke vzniku zubního kazu nebo nemocí dásní.

Aromatická jídla a nápoje

Asi všichni víme, že po cibuli nebo česneku vám dech zrovna po fialkách vonět nebude. Tyto aromatické potraviny navíc zůstávají v dechu patrné klidně i více než 72 hodin po jejich požití. Je to proto, že aromatické oleje se dostávají do krevního oběhu a mohou být cítit i z kůže nebo potu.

Kouření

Kouření cigaret nebo doutníků může vést k zapáchajícími dechu. Je to proto, že kouř vysušuje dutinu ústní a podporuje zde množení bakterií.

Suchá ústa

Pocit sucha v ústech je velmi nepříjemný, ale může způsobovat také zápach z úst. Objevuje se mimo jiné tehdy, když neprodukujete dostatečné množství slin. Může se jednat o zdravotní problém, ale daleko častěji je sucho v ústech vyvoláno spíše nedostatečnou hydratací, spaní s otevřenými ústy nebo třeba braním některých léků.

Nemoci zubů a dásní

Onemocnění zubů či dásní může vyvolávat nelibý zápach z úst. Obvykle k těmto nemocím dochází následkem nedostatečné nebo nesprávné zubní hygieny. Pokud není zubní plak pravidelně odstraňován, dochází ke tvorbě zubního kamene. Ten už se nedá odstranit běžným čištěním a nutný je zásah zubaře nebo dentálního hygienisty.

Halitóza jako příznak vážnějšího onemocnění

V méně častých případech může být zápach z úst symptomem vážných onemocnění. Mezi ně patří:

  • Selhání jater. Pokud má váš dech nasládlý až plesnivý zápach, může se jednat o signál selhávajících jater. Kromě špatného dechu jej doprovází také zažloutnutí kůže nebo očního bělma.
  • Selhání ledvin. Špatný dech může být projevem špatně fungujících ledvin. Jejich úkolem je totiž odplavování nečistot z těla. Pokud nefungují tak, jak by měly, odpad zůstává v těle, a projeví to se i nelibě vonícím dechem.
  • Záněty mandlí. Důvodem špatného dechu mohou být bakterie usazující se na mandlích, které vedou k zánětům mandlí, angíně apod.
  • Pankreatitida. Zánět slinivky břišní vyvolává sníženou produkci slin, suchost i nahořklou chuť v ústech, což vede mimo jiné i k zapáchajícímu dechu.

Jak se zbavit zápachu z úst?

Jelikož je nejčastějším důvodem halitózy nesprávná ústní hygiena, je třeba zaměřit se na správnou techniku čištění a vhodný postup při péči o ústní dutinu.

Správná zubní hygiena

Zaměřte se zejména na pravidelné čištění, které ze zubů spolehlivě odstraňuje plak a zabraňuje množení bakterií. Nezapomínejte také na jazyk, kde žije drtivá většina bakterií.

Pijte a osvěžte dech žvýkačkou

Během dne je možné špatný dech regulovat pomocí pravidelného pití vody, ale také prostřednictvím žvýkání mentolových žvýkaček.

Petrželka

Petrželka je dobře známá jako domácí trik na osvěžení dechu. Zkuste požvýkat pár listů petrželky a ihned ucítíte její osvěžující efekt. Existují i doplňky stravy a osvěžovače, které obsahují výtažky z petrželky a můžete je koupit v lékárnách nebo drogeriích.

Ananasový džus

Podle některých babských rad je to právě ananasový džus, který by měl pomoct efektivně zabraňovat špatnému dechu. Doporučuje se vypít sklenici džusu po každém jídle a není třeba se zápachu obávat.

Zelený čaj

Zelený čaj je výborným pomocníkem, který vás nejen hydratuje a osvěží, ale zabraňuje také vzniku špatného dechu. Pokud si tedy během dne dopřejete šálek zeleného čaje, můžete si být jisti, že váš dech bude příjemně svěží.

Jablko

Některé studie naznačují, že právě jablka obsahují určité sloučeniny, které dokážou neutralizovat zápach z úst. Pokud tedy máte jablko po ruce, nebojte se jeho skvělých účinků využít.

Pravidelná návštěva dentální hygieny

Alespoň dvakrát do roka byste měli navštívit dentálního hygienistu. Je to součást správné péče o dutinu ústní. Dentální hygienista dokáže odstranit i nánosy zubního kamene a provede pečlivou kontrolu celé dutiny ústní. Díky tomu dokáže včas zabránit rozvoji nepříjemných zubních onemocnění včetně halitózy.