Všichni víme, že správná a pravidelná zubní hygiena je zárukou zdravého úsměvu. Přestože nejdůležitější pomůckou při čištění zubů je bezpochyby klasický zubní kartáček, neměli bychom zapomínat ani na jiné výrobky, které nám čištění dutiny ústní mohou usnadnit. K nim bezpochyby patří mezizubní kartáčky, dentální nit, ústní voda, ale také ústní sprcha. Skutečně platí, že správně vybraná zubní sprcha dokáže zlepšit zdraví vašich úst a dásní. Ideální je zejména tehdy, pokud nosíte rovnátka, nebo máte skutečně malé mezizubní prostory, které se obtížně čistí. Použití je přitom velmi snadné a vodní sprcha na zuby se může stát velmi oblíbeným pomocníkem při péči o chrup a dásně. Zjistěte, jak funguje, jak ji správně používat a které jsou ty vůbec nejlepší ústní sprchy na trhu.
Jak zubní sprcha funguje?
Jak už název napovídá, ústní sprcha vstřikuje pomocí malé trysky do úst pod různým tlakem vodu. Tento proud vody dokáže efektivně a zároveň šetrně rozrušit povrchu zubního plaku a odplaví ho pryč z úst. Tlak proudu vody a další nastavení se liší v závislosti na možnostech jednotlivých modelů. Je jasné, že lepší je, pokud model umožňuje volitelné nastavení tlaku vody. Snadněji tak využijete vyšší tlak pro čištění mezizubních prostor, ale nižší tlak bude vhodnější pro šetrnou masáž dásní.
Dnes jsou na trhu k mání také vodní sprchy na zuby, které v proudu vody vytváří mikroskopické bublinky. Tyto malinké bublinky se dokážou dostat až k zubům pod linii dásní a tam poté prasknou. Pomocí vzduchu se tak dají velmi snadno zničit škodlivé bakterie, které nejlépe přežívají právě na místech, kde není přítomen kyslík.
Nahrazuje ústní sprcha zubní nit?
Tuto otázku si jistě klade každý, kdo přemýšlí o nákupu zubní sprchy. Odpověď je však taková, že každá z těchto metod funguje na jiném principu. Zatímco mezizubní sprcha pokrývá větší plochu a dovede odstraňovat plak komplexněji, zubní nit nebo používání mezizubního kartáčku bývá efektivnější pro cílené ošetření mezizubních prostor. Zubní nit také někdy dokáže lépe omotat celý obvod zubu, což ústní sprcha ne vždy dovede. Zubní lékaři však doporučují klidně kombinovat obojí. Tak ideálně využívejte kladů každé z metod, čímž se vaše ústní hygiena ještě zlepší a bude efektivnější v boji proti zubnímu kazu a dalším problémům.
Jak správně vybrat zubní sprchu?
Řídit se můžete podle několika parametrů. Mezi ty nejdůležitější patří:
- Design a typ. Asi nejčastější je stolní ústní sprcha, která je velmi praktická a obsahuje i náhradní trysky, takže ji může používat třeba celá rodina. Má obvykle síťové napájení a velkou nádržku na vodu. Oproti tomu existují také cestovní sprchy, které jsou menší a mívají akumulátor, který se dá dobíjet. Na trhu najdeme také ústní sprchy, které se napojují přímo na vodovodní baterii.
- Velikost. Podobně jako každý nemá stejnou velikost kartáčku, i zubní sprchy mají různě velké nástavce, které jsou určeny pro různé typy dutiny ústní.
- Tlak a možnosti nastavení. Vyplatí se kupovat produkt, který nabízí různé možnosti nastavení tlaku podle konkrétních potřeb.
- Recenze. Dříve než budete nakupovat, je dobré přečíst si na internetu alespoň pár doporučení nebo recenzí produktu. Stejně tak se můžete poradit se svým zubařem nebo dentálním hygienistou, aby vám některý výrobek doporučil.
Nejlepší ústní sprchy
Nevíte si rady s výběrem? Inspirujte se zde a vyberte si mezi nejlépe hodnocenými zubními sprchami.
NEVADENT® Aku ústní sprcha
Jedná se o ústní sprchu s akumulátorem, která nabízí ideální poměr kvality a ceny. Hodí se na denní čištění mezizubních prostor a nabízí extra péči i pro citlivé zuby.
- Intenzita vodního proudu je nastavitelná ve 3 stupních.
- Efektivně odstraňuje i zatvrdlý zubní plak a zbytky jídla.
- Je šetrná k dásním.
Waterpik Ultra WP100E
Jedná se o moderní ústní sprchu pro celou rodinu. Má velmi tichý provoz a desetistupňové regulování tlaku. Snadno vyčistí i místa, kam se ani zubní nit nedostane.
- Odstraní 99,9 % zubního plaku z ošetřovaných ploch.
- Má nastavitelný tlak vody a 1200 pulsů za minutu.
- Obsahuje speciální trysky na čištění rovnátek nebo jazyka.
Philips Sonicare AirFloss Ultra HX8331
Jde o kompaktní ústní sprchu pro efektivní odstraňování plaku. Lze používat s čistou vodou, ale také s antimikrobiální ústní vodou pro ještě lepší výsledky.
- Odstraní až 99,9 % zubního plaku z čištěných míst.
- Směs vzduchu a mikro-kapiček vody rozrušuje a odstraňuje zubní plak.
- Na výběr máte manuální či automatické prostřikování.
TrueLife AquaFloss Compact
Ústní sprcha zlepšuje prokrvení dásní, ale také je jemně masíruje a stimuluje. Odstraňuje bakterie z mezizubních prostor. Pomáhá bojovat se záněty, kazy a celkově zlepšuje zdraví celé ústní dutiny.
- Skvělá při péči o rovnátka a zubní implantáty
- Díky kompaktní velikosti je ideální i na cestování.
- Má tři úrovně tlaku a režimy čištění.
Oral-B Oxyjet MD20
Využívá technologii mikrobublinek, které zabraňují množení bakterií způsobujících zubní plak. Šetrně odstraňuje zbytky jídla z těžko přístupných míst.
- Pomáhá zlepšovat zdraví dásní
- Má speciální vzduchový filtr pro čištění vzduchu, který obohacuje vodu na její cestě do trysky.
Jak často používat ústní sprchu?
Ústní sprchu je možné bez obav používat i několikrát denně. U většiny přístrojů si snadno nastavíte tlak trysky podle stavu vaší ústní dutiny. Běžně však stačí používat zubní sprchu dvakrát denně, vždy po čištění zubů. V případě parodontitidy je možné používat ústní sprchu častěji a ideálně ještě v kombinaci se speciálním roztokem, který dásně stahuje.
Jak čistit zuby ústní sprchou?
- Ústní sprchu používejte vždy po čištění zubním kartáčkem.
- Nejprve si zajistěte zdroj vody – připojte sprchu na vodovodní kohoutek nebo naplňte nádržku.
- Vložte trysku do úst –postupujte od stoliček a nakloňte se nad umyvadlo, aby voda nestříkala všude kolem.
- Vyberte nastavení intenzity proudu vody a ústní sprchu zapněte.
- Postupujte podél linie dásní – miřte proud vody na linii dásní a do mezizubních prostor. Trysku držte u každého zubu přibližně dvě sekundy a pak postupujte dále.
Doporučují zubní sprchu také zubaři?
Zubní lékaři se shodují v tom, že zubní sprcha je ideální zejména pro ty, kteří nosí rovnátka nebo používají zubní náhradu. Stejně tak může přispět k zefektivnění ústní péče a odstraňování zbytků jídla nebo plaku. Přesto platí, že pro správnou ústní hygienu je především klíčové pravidelné čištění zubů a návštěva zubního lékaře a dentálního hygienisty alespoň dvakrát do roka.