Čištění zubů mezizubním kartáčkem

Proč si pořídit mezizubní kartáček, jak jej vybrat a správně ho používat

Asi většina z nás si zuby pravidelně čistí běžným kartáčkem a pastou. Ale to je jen polovina správné a dostatečné zubní hygieny. Tu druhou část tvoří čištění mezizubních prostor. Čištění zubů mezizubním kartáčkem je jednou z nejlepších a nejefektivnějších možností, jak dosáhnout zdravého chrupu i dásní. Víte ale, jak používat mezizubní kartáček a co se stane, když to nebudete dělat? Odpovědi najdete v tomto článku, který vám představí čištění mezizubním kartáčkem, jeho výhody i nevýhody, správný postup čištění a odpoví i na to, jak často mezizubní kartáček měnit a na co si dát pozor.

Co je to mezizubní kartáček?

Jedná se o specifický druh kartáčku, který slouží k čištění všech mezizubních prostor. Je dostatečně malý a flexibilní, takže dokáže proniknout do malých mezizubních prostor a odstraňovat z nich plak a bakterie, které mohou vést ke tvorbě zubního kazu nebo přispívat k rozvoji paradentózy. Existuje několik druhů mezizubních kartáčků, které se liší svým tvarem, délkou a materiálem štětin i použitím. Se správným výběrem vám nejlépe poradí váš zubní lékař nebo dentální hygienista.

Proč používat mezizubní kartáček a jaká jsou rizika?

Čištění mezizubních prostor by mělo být zcela běžnou součástí vaší ústní hygieny. Právě v těchto malých a špatně dostupných místech se nejsnadněji usazují zbytky potravy. Pokud nedojde k jejich odstranění, snadno se zde množí bakterie, které mohou poškozovat zubní sklovinu a způsobují rozvoj zubního kazu. Pravidelné používání mezizubního kartáčku tedy předchází vzniku zubních kazů.

Používání mezizubního kartáčku je zcela bezpečné, pokud s ním umíte správně pracovat. S vhodnou technikou vám poradí zubní lékař nebo hygienista. Nicméně je vhodné připravit se na to, že v prvních dnech používání mezizubního kartáčku mohou začít dásně trochu krvácet. Pokud čistíte mezizubní prostory šetrně, nejde o poranění dásní, ale spíše o starší zánět, který je vyvolán bakteriálním povlakem. Asi po týdnu by se problém měl vyřešit a dásně už by krvácet neměly.

Jak vybrat velikost mezizubního kartáčku?

Aby bylo mezizubní čištění správné, je nutné nacvičit si správnou techniku a také používat vhodně zvolenou velikost mezizubního kartáčku. Platí totiž, že všechny mezery mezi zuby nejsou stejně velké, a většinou je tedy nezbytné používat více velikostí kartáčků. Příliš malý kartáček totiž mezizubní prostor nedokáže dobře vyčistit, příliš velký může naopak dásně poškozovat. S výběrem správné velikosti se obraťte na svého zubního lékaře nebo dentálního hygienistu. Mezizubní kartáček je vhodné měnit stejně často jako klasický zubní kartáček, obvykle tedy jednou do měsíce.

Jaký je postup čištění mezizubním kartáčkem?

Mezizubní kartáček stačí používat jednou denně. Ideálně večer po klasickém vyčištění zubů. Můžete jej však použít i kdykoliv, když vám v mezizubním prostoru zůstane kousek jídla. Nacvičení správné techniky čištění by mělo být vaším primárním cílem, než začnete mezizubní kartáček používat.

  • Kartáček přiložte špičkou ke vstupu do mezizubního prostoru a zároveň šikmo k dásni.
  • Poté jej pomalu zasuňte dovnitř mezizubního prostoru.
  • Kartáčkem jemně pohybuje směrem ven a dovnitř, kartáčkem nikdy neotáčejte a nepoužívejte sílu, stačil by měl jen jemný tlak.

Co dělat, když dásně krvácí?

Mírné krvácení dásní je při započetí používání mezizubního kartáčku normální. Není třeba se znepokojovat, v čištění můžete dále pokračovat – samozřejmě šetrně. Jakmile se odstraní prvotní vrstva plaku, dásně by samy měly přestat krvácet. Jestliže krvácení neustává, je možné, že je vaše technika čištění nesprávná. Poraďte se proto se svým zubním lékařem nebo hygienistou.

Jak často používat mezizubní kartáček?

Mezizubní kartáček je vhodné používat denně, ideálně v rámci večerní zubní hygieny. Je dobré získat návyk, aby se mezizubní hygiena stala naprosto běžnou součástí vaší večerní rutiny. Není potřeba to s čištěním nijak přehánět. Ideální je, pokud celou ústní dutinu pečlivě projdete a každý mezizubní prostor jednou pročistíte mezizubním kartáčkem.

Je lepší nit nebo mezizubní kartáček?

Pro čištění mezizubních prostorů jsou mezizubní kartáčky vhodnější než nit. Také platí, že jejich použití je jednodušší a efektivnější. Mezizubní kartáček dokáže daleko lépe „sesbírat“ nahromaděný plak i bakterie. Nit má v tomto směru spíše omezené použití.