Bolest zubů

Co platí na bolest zubů a kdy je nutné vyhledat lékaře?

Problémy se zuby jsou noční můrou každého z nás. Zejména bolest zubu nebo tlak v zubu je velice nepříjemný a obvykle náš přepadne v tu nejméně vhodnou dobu. Zjistěte, jaké jsou příčiny bolesti zubů, co na bolest zubů zabírá a jak si můžete ulevit, když vás přepadne nečekaná bolest zubu v noci a vy musíte vydržet, než se vás ujme lékař. Naučte se bolesti zubu efektivně předcházet správnou péčí.

Bolest zubu může přijít kdykoliv

Bolest zubu může potkat malé děti, ale i dospělé. V takové chvíli vás většinou nemilosrdně vyřadí z běžného života. Od zubu se totiž často rozbolí také hlava nebo dojde k otoku, a vy tak musíte rušit nasmlouvané plány. Příčiny bolesti zubu mohou být různé, ale obvykle bohužel platí, že vyžadují zásah lékaře. Navíc je také běžné, že čím více se snažíte návštěvu odkládat, tím se problémy zhoršují, a nakonec skončíte rovnou na pohotovosti. Proto je dobré nepodceňovat nejen prevenci, ale především také včas navštívit odborníka, pokud se vám nepodaří bolest utišit běžně dostupnými prostředky nebo domácími metodami. Za vašimi potížemi se může skrývat například zánět zubu nebo jiné vážné komplikace, které mohou přerůst až v chronické potíže.

Nejčastější příčiny bolesti zubu

  • Zubní kaz. Asi nejčastější příčinou bolesti zubu je zubní kaz. Jedná se o narušení zubní skloviny, které způsobují bakterie v ústní dutině. Ty se živí především cukry, které rozkládají na kyseliny a ty odvápňují zubní sklovinu. Bolest zubu obvykle naznačuje pokročilejší fázi kazu, a je tedy nezbytně nutné co nejdříve navštívit lékaře, aby kaz vyvrtal a zub překryl plombou.
  • Citlivé zuby. I citlivost zubů může způsobovat potíže. Bolestivou reakci nejčastěji vyvolává studená voda, teplý čaj, sladké či kyselé jídlo. Citlivost zubů je do jisté míry normální, ale pokud vám komplikuje běžný život, měli byste se ohledně řešení poradit s odborníkem. Na vině bolesti může být také odhalený dentin kvůli ustupujícím dásním nebo opotřebovaná zubní sklovina.
  • Růst osmiček. Tyto tzv. zuby moudrosti se obvykle začínají prořezávat okolo 20. roku života. Dnes jsou nám ale spíše na obtíž a obvykle způsobují nepříjemné problémy. Oproti minulosti máme menší čelist a osmičky nemají dostatek prostoru pro růst. To vede ke komplikacím, bolestem, někdy i zánětům. Proto většina lékařů doporučuje preventivní vytržení osmiček. Při růstu se obvykle hlásí tupou bolestí, tlakem v zubu nebo lehkým otokem. Je lepší nechat si je odstranit včas, jelikož se kvůli své poloze také obtížně čistí, a často se tedy kazí.
  • Zánět zubu. Pokud není zubní kaz správně léčen, může postupem času přerůst až ve velmi bolestivý zánět zubu. Bakterie proniknou z povrchu zubu do jeho středu a zde začnou způsobovat velké potíže. Jestliže není zánět včas odborně léčen, postupem času dojde zcela k odumření zubu. Mrtvý zub sice už nebolí, ale bakterie stále zůstávají v kořenovém systému, kde se dále prohlubuje zánět. Pak už neexistuje jiné řešení než otevření a vyčištění kanálků, či dokonce vytržení zubu. Pokud není zánět dostatečně přeléčen, mohou se potíže opakovat.
  • Vypadlé výplně. Na vině bolesti mohou být i vypadlé výplně. Že vám chybí plomba často poznáte už při pohledu do zrcadla nebo pohmatem pomocí jazyka. Je potřeba navštívit zubaře, aby odhalenou díru opět překryl a místo vyspravil.

Jaké léky pomohou proti bolesti zubů

Je poměrně běžné, že bolest přijde náhle a nečekaně. Bolest zubu v noci nebo o víkendu musíte většinou zvládnout sami, dokud se nebudete moci objednat ke svému zubaři. V takovém případě sáhněte po některém z volně prodejných léků na bolest. Pamatujte ale, že tyto léky proti bolesti nebo zánětu pouze tlumí následky, ale nijak neřeší příčinu. Jediné, co vám od bolesti pomůže skutečně trvale, je návštěva zubního lékaře.

Nejčastější léky proti bolesti zubů obsahují tyto účinné látky:

  • Ibuprofen. Najdete jej v lécích Ibalgin, Brufen, Nurofen, Apo-Ibuprofen, které přináší velmi rychlou úlevu od bolesti.
  • Dexibuprofen najdete například v přípravku Ibolex. Jedná se o novou vylepšenou účinnou látku proti bolesti.
  • Paracetamol je součástí Paralenu či Panadolu. Obvykle se kombinuje s kofeinem a společně dokážou zesílit účinek proti bolesti. Vzhledem k obsahu povzbuzující látky to ale není ideální lék na noc.
  • Propyfenazon najdete v lécích Valetol a Saridon.
  • Dexketoprofen je účinnou látkou Dexoketu. Jedná se o léčivo s velmi rychlým nástupem účinku, který je dostupný i ve formě prášku.
  • Naproxen, který je součástí léku Nalgesin S, který působí 8–12 hodin, a je tedy velmi vhodný zejména při bolesti zubů v noci.

Domácí metody léčby bolesti zubů

Pokud nejste příznivcem léků a raději volíte šetrnější přírodní metody, můžete zkusit některý z následujících tipů. Obvykle uleví od bolesti a otoků, ale stále platí, že jediným řešením bolesti zubu je návštěva stomatologa, který zjistí příčinu a může nasadit vhodnou léčbu.

  • Výplach slanou vodou. Slaná voda působí jako přírodní dezinfekční prostředek. Zároveň snižuje zánět a pomáhá hojit rány uvnitř úst. Stačí, když si ve sklenici vody rozpustíte lžíci soli a opatrně s ní vyplachujete ústa. Dejte si pozor, abyste tekutinu nepolknuli.
  • Ledový obklad. Ten funguje skvěle nejen na bolest, ale také na otok a zánět. Přiložte si na bolavé místo ledový obklad a nechte několik minut působit. Chlad způsobí stažení krevních cév, a to vede ke snížení citlivosti.
  • Sáčky mátového čaje. Uvařte si mátový čaj, ale sáček nevyhazujte. Nechte jej vychladnout a poté jej vložte do úst na bolavé místo. Máta příjemně uvolňuje a osvěžuje a pomáhá snižovat zánět.
  • Hřebíček. Tuto metodu dobře znaly už i naše babičky. Dříve se doporučovalo celý hřebíček rozžvýkat, dnes už máme k dispozici hřebíčkové silice, kterými si stačí bolavé místo pravidelně potírat.

Kdy vyhledat lékaře

Odpověď je jasná – prakticky vždycky, když vás bolest zubů trápí více než jeden nebo dva dny. Všechny příčiny bolesti zubů vyžadují lékařský zásah a je dobré jej provést co nejdříve. Čím déle budete otálet, tím více se problém bude zhoršovat, a i jeho řešení bude náročnější a delší. Jen zubní lékař může správně diagnostikovat příčinu a doporučit vhodnou léčbu a postupy. Samozřejmostí by také měla být správná prevence v podobě každodenního čistění a péče o dutinu ústní s pomocí kvalitních pomůcek a přípravků pro zubní hygienu.