Bolestivý zánět dásní

Odhalte včas zánět dásní. Jaké jsou příznaky, příčiny a léčba?

Gingivitida neboli zánět dásní je velmi nepříjemným problémem, který může postihnout každého z nás. Především je potřeba pečlivě jej odlišit od zánětu zubu, který vypadá jinak. Zánět dásní se projevuje zarudnutím a zduřením dásní. Může také docházet k mírnému krvácení, které se nejčastěji objevuje při čištění zubů. Bolestivý zánět dásní se dá léčit řadou různých způsobů, možná je i léčba doma. Vždy je ale dobré konzultovat situaci s lékařem nebo dentálním hygienistou, aby došlo ke stanovení správné diagnózy a nasazení vhodné léčby.

Co je zánět dásní?

Zánět dásní (neboli gingivitida) patří mezi nejčastější onemocnění dutiny ústní. Lze jej charakterizovat jako infekci vyvolanou bakteriemi zubního plaku. Ty se hromadí na zubech a dásních a tělo se proti jejich působení brání prostřednictvím zánětu. Dásně jsou pak oteklé, citlivé na dotek, krvácí, jsou zanícené a zarudlé.

Zánět dásní představuje běžnou zdravotní komplikaci, se kterou se potká přibližně 90 % dospělé populace. Lze jej poměrně snadno léčit, pokud je však správně stanovena diagnóza a využívají-li se vhodné metody. Klíčová je v tomto ohledu správná ústní hygiena a používání speciálních pomůcek pro čištění zubů i mezizubních prostorů. O dásně je nutné pečovat dlouhodobě a pravidelně, v opačném případě hrozí, že se běžný zánět může časem rozvinout až v parodontitidu.

Akutní vs. chronický zánět dásní

Obvykle rozlišujeme dvě základní formy zánětu dásní – akutní a chronickou. Akutní zánět vzniká v důsledku nedostatečné zubní hygieny. V prvních dnech dochází na dásních k drobným poškozením. Pokud se jim nedostane důkladné ústní hygieny, vzniká v daných místech akutní zánět. Ten může být bolestivým, ale přesto se stále dá poměrně snadno léčit.

Pokud není situace vhodně řešena, bakteriální flóra zubního může způsobit, že se zánět překlene do chronického stadia.

Chronický zánět se projevuje zaoblením interdentálních papil a krvácením mezizubních prostor. Jedná se v podstatě o dlouhodobý zánět, který může časem přerůst až ve velmi nebezpečnou a nepříjemnou parodontitidu, jejíž léčba bývá mnohonásobně složitější.

Příznaky zánětu dásní

Zdravé dásně jsou pevné a mají světle růžovou barvu. Zánět dásní tedy obvykle snadno poznáte na první pohled. Dásně totiž bývají rudé a zanícené, jsou měkké na dotek a zjevně oteklé. Může se objevovat také lehké krvácení dásní, zejména při čištění zubů nebo při konzumaci tvrdých potravin. Dásně se také snadno poraní a může docházet k viditelnému odhalení krčků. Gingivitida také zahrnuje bolestivé a citlivé dásně a způsobuje i nepříjemný zápach z úst.

Příčiny zánětu dásní

Zánět dásní vniká v důsledku hromadění plaku v dutině ústní. Tyto škodlivé bakterie pak způsobují infekci, jelikož tělo na ně reaguje obrannou reakcí – zánětem. Existují však rizikové faktory, které vznik zánětu dásní podporují. K nim patří:

  • diabetes
  • kouření a stres
  • zubní kámen
  • hormonální změny (menstruace, těhotenství, puberta)
  • užívání perorální antikoncepce
  • užívání kortikoidů
  • nedostatek vitamínu C

Kromě běžné příčiny zánětu dásní, tedy nadměrného zubního plaku, však existují i jiná onemocnění a komplikace, která mohou zánět dásní vyvolat nebo usnadnit. K těmto potížím lze zařadit:

  • jiné bakteriální infekce
  • virové infekce
  • kvasinkové infekce
  • alergie na kovy, rtuť, plasty apod.
  • citlivost a alergie na potraviny

Prevence zánětu dásní

Než hasit již vzniklý požár, je vždy lepší zaměřit se na předcházení problémům. Prevence je ta nejjednodušší cesta, jak zabránit vzniku zánětu dásní. Klíčová je především pravidelná a důkladná ústní hygiena. Je dobré osvojit si správnou techniku a intenzitu čištění zubů – to nejlépe nacvičíte na dentální hygieně. Hygienista s vámi také probere další možnosti, jak o své zuby pečovat a doporučí vhodné pomůcky. Samozřejmostí by mělo být nejen pravidelní čištění zubů dvakrát denně, ale také používání mezizubních kartáčků. Opomíjet bychom neměli ani zubní nit a případně ústní hygienu doplnit i využitím ústní vody nebo zubní škrabky, která odstraní škodlivé bakterie z povrchu jazyka.

Vyvarujte se také všech škodlivých návyků, které mohou zvyšovat riziko vzniku potíží v dutině ústní. Přestaňte kouřit a omezte také konzumaci sladkých nápojů a potravin, které neprospívají ani vašemu zdraví, ani vašim zubům a dásním.

Domácí léčba zánětu dásní

Vyhněte se dalším komplikacím a reagujte včas již na rané příznaky zánětu dásní.

Léčba zánětu dásní spočívá především v důsledné ústní hygieně. Abyste ale vše prováděli skutečně správně a neublížili si ještě více, je obvykle nezbytné poradit se se zubařem nebo dentálním hygienistou. Ti mohou odborně zkontrolovat stav dásní a doporučit vhodné metody a pomůcky. Co můžete udělat doma?

  • Pořiďte si vhodný zubní kartáček a dodržujte pravidelnou zubní hygienu.
  • Používejte také mezizubní kartáčky a zubní nit.
  • Pořiďte si speciální antiseptické gely nebo pasty na zánět dásní.
  • Zkuste výplachy čaji (odvar z šalvěje či květu heřmánku).

Neodkládejte návštěvu u odborníka. Stomatolog či zubní hygienistka může provést hluboké čištění zubů, které eliminuje zubní plak, ale také účinně odstraní zubní kámen. Jestliže je zánět vážný a bolestivý, může lékař předepsat také antibiotika a bolest tlumit vhodnými analgetiky.

Udržujte dutinu ústní v perfektní formě

Všechny problémy dutiny ústní většinou začínají u nesprávné každodenní péče o zuby a dásně. Pokud chcete vědět, jak to dělat správně a eliminovat tak riziko možných problémů v budoucnu, navštěvujte pravidelně zubní hygienu. Dentální hygiena dvakrát do roka vám zajistí zdravé zuby a dásně a také jistotu, že v péči o dutinu ústní děláte vše správně a používáte nejlepší a nejosvědčenější metody.