Citlivé zuby

Jak poznat citlivé zuby a jak je efektivně léčit

Určitě už se vám někdy stalo, že jste při konzumaci zmrzliny nebo horkého čaje pocítili nepříjemnou bolest zubů. Rozhodně v tom nejste sami – podobný problém řeší celá řada lidí. Bolest zubu na skus může být vyvolána jeho přecitlivělostí. Citlivost zubů je stav, kdy váš chrup reaguje přehnaně na dráždivé podněty. Můžete mít citlivý zub na studené nápoje nebo jídlo, ale podobné nepříjemnosti vám mohou způsobovat i horké polévky nebo třeba kyselé či sladké pokrmy. Může se jednat o dočasný nebo chronický problém, který mívá mnoho různých příčin a liší se také způsoby jeho léčby. Zjistěte, jak citlivé zuby rozpoznat, jak odhalit příčinu vašich potíží a jak je léčit.

Co je citlivost zubů a jak poznáte, že se vás týká

Citlivost zubů je běžným zubním problémem. Jedná se o stav, který může nastat například v důsledku ustoupení dásní nebo opotřebení skloviny. Citlivost zubů začíná vznikat tehdy, pokud dochází k obnažení vnitřní části zubu, která se nazývá dentin. Ten se nachází pod sklovinou a dásněmi. V této části najdeme tisíce mikroskopických kanálků a pokud dojde k jejich obnažení, může to zapříčinit stimulaci nervů uvnitř zubu, což má za následek nepříjemnou ostrou bolest, kterou vnímáme jako citlivost zubů.

Pokud podobné pocity pravidelně zažíváte, je pravděpodobné, že i vy máte citlivé zuby a měli byste tento problém řešit. Pouze zubní lékař může přesně stanovit vaši diagnózu. Pokud tedy máte jakékoliv problémy se zuby, vždy kontaktujte svého zubaře a potíže řešte ve spolupráci s ním.

Symptomy citlivých zubů

Lidé s citlivými zuby mohou zažívat nepohodlí nebo bolest zubů v reakci na určité podněty. Obvykle tuto bolest pociťujeme v oblasti kořene zubu. Mezi typické spouštěče patří:

  • horká jídla a nápoje
  • studená jídla a nápoje
  • studený vzduch
  • sladká jídla a nápoje
  • kyselá jídla a nápoje
  • studená voda (například během ústní hygieny)
  • čištění zubů nebo používání zubní nitě
  • používání ústních vod s alkoholem

Příčiny citlivost zubů

Někteří lidé mohou mít přirozeněji citlivější zuby kvůli tenčí sklovině. Sklovina je vnější vrstva zubu, která jej chrání před poškozením. Pokud není dostatečně silná, mohou iritující vlivy působit přímo na zub, který pak reaguje bolestivě. Ztenčení zubní skloviny může způsobit:

  • příliš intenzivní čištění (drhnutí) zubů
  • používání příliš tvrdého zubního kartáčku
  • skřípání zuby (například během spánku)
  • pravidelné pití a jezení kyselých nápojů a pokrmů

Častou příčinou bývá také nevhodná ústní hygiena. Lidé se například mylně domnívají, že by si ihned po konzumaci sladkých nebo kyselých potravin měli vyčistit zuby. Ve skutečnosti bývá ale zubní sklovina po takovémto jídle lehce narušená a čištěním ji můžete ještě více poškodit. Vyplatí se proto s čištěním vyčkat alespoň 20 minut.

Někdy na vině bývají i další zdravotní problémy, například gastroezofageální reflux, který může způsobit to, že se kyseliny ze žaludku vrací zpět do úst a po čase mohou poškozovat sklovinu.

Dále se jedná o všechny stavy, jejichž projevem je časté zvracení – například bulimie nebo gastroparéza. Problémem bývá také ustupování dásní, kdy v důsledku toho dochází k odhalování zubních krčků, které jsou na podráždění velmi citlivé.

Pokud pociťujete citlivost zubu jen u jednotlivého zubu nebo části úst, může být na vině zubní kaz, mechanické poškození zubů nebo opotřebované plomby. Citlivost mohou vyvolat také některé zubařské zákroky, proto je přirozené, že po návštěvě zubního lékaře můžete krátkodobě pociťovat určité potíže, které by ale měly do pár dnů odeznít.

Léčba citlivosti zubů

Jestliže máte podezření na citlivost vašich zubů, je nezbytné objednat se k lékaři a nechat váš stav odborně posoudit. Zubař také může během rutinní lékařské prohlídky odhalit první symptomy citlivosti zubů a poradit vám, jak o zuby lépe pečovat, aby se potíže nezhoršovaly.

V případě, že se jedná o lehkou citlivost zubů, můžete vyzkoušet některé volně prodejné přípravky, které vám s léčbou mohou pomoci. Jedná se zejména o různé speciální zubní pasty nebo ústní vody.

V každém případě pomůže, pokud si zakoupíte měkký zubní kartáček a budete používat přípravky na péči o zuby, které vám doporučil váš zubní lékař. Jestliže tyto cesty nefungují, můžete se s vaším zubařem pokusit najít řešení ve formě přípravků na předpis či speciálních léků. Pokud máte zdravotní problémy, které citlivost zubů způsobují, je nezbytně nutné aktivně se je snažit řešit.

Samozřejmostí by také mělo být přímo řešení příčin citlivosti. To znamená mimo jiné úpravu jídelníčku, životního stylu nebo i ústní hygieny. Vyplatí se pravidelně docházet na dentální hygienu, kde vás naučí správným návykům a technikám čištění zubů, abyste i doma mohli o své zuby kvalitně a správně pečovat.

Prevence je základ

Citlivé zuby mohou způsobovat nepříjemné pocity a jsou rozhodně něčím, čemu se každý chce vyhnout. Docílit toho jde přitom poměrně snadno – nejlépe pravidelnou a správnou péčí o své zuby. K ní patří nejen vhodné čištění a preventivní prohlídky u lékaře, ale také návštěva u dentálního hygienisty dvakrát do roka. Ten vás může včas upozornit na problém a doporučit vám vhodnou strategii péče o vaše zuby.